• 1
 • 2
 • 3
 • 8

Çocukları Okula Başlayan Ebeveynlere Bazı Öneriler

Kaygı (anksiyete), bir durum veya nesneyle karşı karşıya kalındığında kişinin yaşadığı fiziksel-duygusal ve zihinsel değişim olarak tanımlanabilir. Kaygı yaşamın normal bir parçasıdır. Herkes günlük yaşam içinde değişik konularla ilgili kaygı duyabilir. Yetişmesi gereken bir iş, sınav, sağlık, para, çocuklar ve aileyle ilgili sorunlar birçok insanı kaygılandırabilir. Aslında kaygı, bir ölçüde bizim günlük sorunlarla baş edebilmemiz için hazırlıklı olmamızı, bir tehlike durumunda da hızlı karar verip kurtulmamızı sağlar. Yani kaygı, belli bir düzeyde gereklidir ve kaygının motive edici özelliği de vardır. Ancak kaygının düzeyi arttıkça kişi üzerinde engelleyici etkileri de o oranda artmaktadır.

Okul kaygısı ise, “Okul çağı içindeki çocuğun okula gitmek istememesi, okulu-arkadaşlarını kabul etmemesi ve okula gitmekten kaçınması” olarak tanımlanmaktadır.

Okul kaygısı ebeveynlerin sıklıkla karşılaştıkları sorunlar arasındadır. Bu süreci daha kolay atlatabilmek için okula başlayacak çocuğu olan ebeveynlere bu süreci kolaylaştıracak bazı öneriler şunlardır:

 • Öncelikle kaygının pek çok nedeni olabileceği unutulmamalı ve çocuğun kaygısının hangi nedenden kaynaklandığı araştırılmalıdır.
 • Okula başlayacak çocuğa; ebeveynleri tarafından okul, öğretmen, arkadaşlar, dersler vb hakkında bilgilendirici bir konuşma yapılmalıdır. Çocuktaki kaygının en önemli nedenlerinden biri belirsizliktir. Çocuğun okul ortamı gibi ilk kez karşılaşacağı bir durumdan kaygı duyması gayet doğal bir süreçtir. Bu tarz bir açıklamayla çocuğun kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak ve onu rahatlatmak mümkündür.
 • Okulun çocuğun hayatında önemli bir rolü olduğu, okula başlarken her çocuğun zorluk çekebileceği ancak zamanla buna alışacağı çocuğa anlatılmalıdır.
 • Çocuğa, “Okula gitmek istiyor musun?” diye sorulmamalıdır. Okula gitmenin zorunlu bir davranış olduğu çocuğa açıkça anlatılmalı ve davranışlarla da desteklenmelidir.
 • Bu süreçte anne babalar kararlı olmalı; çocuğa karşı otoritelerinden taviz vermemelidirler. Okula gitmek istemeyen çocuğun evde kalmasına izin verilmesi, çocuğun bu davranışını pekiştireceğinden bu tarz bir davranış ileride daha büyük sorunlara yol açabilir.
 • Okula gitmeyle ilgili bütün aile bireyleri ortak tutum benimsemeli ve özellikle anne baba arasında tutarlılık sağlanmalıdır.
 • Çocuğun okul kaygısının onun anne babaya bağımlı olmasından kaynaklandığı düşünülüyorsa ev içinde de çocuğun anne babaya bağımlı olması azaltılmaya çalışılmalı, kendi başına bulduğu uğraşlar konusunda destek olunmalı, tek başına da oynayabileceği oyuncaklar ve oyunlar alınmalıdır.
 • Bazı durumlarda kaygıyı yaşayan taraf sadece çocuk olmaz. Anne babalar da çocukları okula başlarken bazı kaygılar yaşayabilirler. Çocuklarından ayrılma kaygısı yaşayan anne-babaların olumsuz duygularını çocuklarına yansıtmadan, nötr bir ifade ile okula göndermeleri, çocuğun okula uyumunu kolaylaştıracaktır. Okulun ilk günü çocuğundan ayrılırken anne-babanın aşırı duygusal tepkiler vermesi, çocuğuna uzun süre sarılması, ağlaması gibi vedalaşmalar çocuğun kaygısını arttıracağından ebeveynlerin buna dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Eğer çocuğun kaygısını azaltmak için yapılanlar etkili olmazsa bir uzman desteği alınması yararlı olacaktır.

 

Psikolog Cansu SEÇGİN

Sizden Gelenler
 • AllanNib: growth hormone injections
  Dental insurance is a thing that can prove to be very useful. Acquiring dental insurance plan signify when you need a c Devamını Oku »

Tüm Mesajları Gör...

     
Bunları Biliyor Muydunuz?

Her şey ben ilkokula yazıldıktan sonra başladı. Bir akşam evde ders çalışırken annemin bana tuhaf baktığını fark ettim. Yazdıklarımı dikkatle inceledikten...

Devamını oku...